Disertacija apie besijungiančių įmonių vertės didinimą

KA foto2019 m. sausio mėn. 30 d.  (trečiadienį) 11.00 val. Vilniaus universiteto Kauno fakulteto Socialinių mokslų ir taikomosios informatikos institute disertaciją „Susijungimų ir įsigijimų sandorių rinka: vertės kūrimas susijungiančioms įmonėms“ socialinių mokslų (ekonomika, 04S) daktaro laipsniui gauti gins Karolis Andriuškevičius.

Apie disertaciją

Disertacijos tikslas – nustatyti susijungimų ir įsigijimų sandorių metu sukuriamos vertės didinimo galimybes besijungiančioms įmonėms. Vadovaujantis Brown ir Warner (1985), MacKinley (1997) ir Bruner (2004) aprašytomis atvejo tyrimo metodologijomis, disertacijoje vykdyta įvykio studija, kurios metu buvo analizuota, kokį poveikį susijungimų ir įsigijimų sandoriai daro įsigyjančių įmonių akcijų kainoms, kokia situacijų grupė (moderatoriai) ir kaip veikia susijungimų ir įsigijimų sandorių rezultatus.

Disertacijos duomenų imtį sudaro ES-28 viešai listinguojamų įmonių susijungimų ir įsigijimų sandorių rinka 2004 – 2017 metais. K. Andriuškevičiaus atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad susijungimai ir įsigijimai didina įsigyjančiosios įmonės vertę – vidutiniškai įsigyjančios įmonės akcininkai patiria statistiškai reikšmingą 7,08% akcijų kainos prieaugį trijų dienų aplink sandorį laikotarpiu.

„Sukurtas modelis paaiškina daugiau nei 60 proc. akcijų kainų pokyčio aplink sandorio paskelbimą. Tyrimo rezultatai leidžia identifikuoti, kad susijungimų ir įsigijimų sandorių vykdymas yra įsigyjančiųjų įmonių vertę didinanti veikla. Be to, remiantis empiriniu tyrimu, susijungimų ir įsigijimų sandorių vykdymo metu generuojamos grąžos skirtumai gali būti pagrįsti sandorio charakteristikomis, įmonių charakteristikomis ir šalių, kuriose yra įregistruotos sandorius vykdančios bendrovės, skirtumų. Disertacijoje analizuojami ir grindžiami empiriniai ryšiai leidžia įmonių vadovams, ekonomistams, politikams bei kitiems nagrinėjama sritimi besidomintiems asmenims numatyti susijungimų ir įsigijimų sandorių įtaką“.

Apie gynimą

Daktaro  (ekonomika, 04S) disertacija „Susijungimų ir įsigijimų sandorių rinka: vertės kūrimas susijungiančioms įmonėms“  rengta 2014-2018 metais Vilniaus universitete, Kauno fakultete. Disertanto Karolio Andriuškevičiaus mokslinius tyrimus rėmė Lietuvos mokslo taryba.

Mokslinis vadovas – prof. habil. dr. Remigijus Čiegis  (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, ekonomika, 04S).

Gynimo taryba:

Pirmininkė – prof. habil. dr. Dalia Štreimikienė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, ekonomika, 04S).

Nariai:

prof. dr. Veselin Draškovič (Montenegro universitetas, socialiniai mokslai, ekonomika, 04S),

prof. dr. Edmundas Jasinskas (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, ekonomika, 04S),

prof. dr. Rasa Kanapickienė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, ekonomika, 04S),

prof. habil. dr. Ligita Šimanskienė (Klaipėdos universitetas, socialiniai mokslai, ekononomika, 04S).

Disertacija ginama viešame Gynimo tarybos posėdyje 2019 m. sausio mėn. 30 d. 11.00 val. Vilniaus universiteto Kauno fakulteto Socialinių mokslų ir taikomosios informatikos institute (Žalčio menėje, VU KnF IV korp., Muitinės g. 8, Kaunas).

Disertaciją galima peržiūrėti Vilniaus universiteto bibliotekoje ir VU interneto svetainėje adresu: https://www.vu.lt/naujienos/ivykiu-kalendorius

Kontaktams: tel. +370 37 422 344; el. paštas