Rugpjūčio 15-ąją anapilin iškeliavo humanitarinių mokslų daktaras Albertas Ružė. ruze1.jpg ruze1.jpg

A. Ružė buvo glaudžiai susijęs su Vilniaus universitetu: 1955─1960 m. studijavo Vilniaus universiteto Istorijos ir filologijos fakultete, 1960 m. dirbo VU žurnalo „Mokslo darbai“ korektoriumi. Baigęs VU dirbo Lietuvių kalbos ir literatūros instituto Dabartinės lietuvių literatūrinės kalbos sektoriuje vyr. laborantu, vėliau buvo jaun. metod. bendradarbis. 1977 m. apgynė filologijos mokslų kandidato disertaciją „Dabartinės lietuvių literatūrinės kalbos laiko konstrukcijos“. Po nostrifikavimo 1993 m. – humanitarinių mokslų dr. suteiktas doc. vardas.

Nuo 1977 m. A. Ružė buvo pakviestas į Vilniaus universiteto Kauno humanitarinį fakultetą. Jame užėmė asistento, vyr. dėstytojo, docento, Lietuvių filologijos katedros vedėjo pareigas. Ketverius metus buvo akademinių reikalų, mokslo reikalų prodekanas. 1982─1988 m. vadovavo VU KHF Metodikos komisijai. Prisidėjo prie Lietuvių kalbos draugijos atkūrimo. Per 33 metus, kuriuos dirbo tuometiniame Vilniaus humanitariniame fakultete, tapo neatsiejama studentų ir akademinės bendruomenės dalimi.

Iki šiol gražių žodžių apie buvusį dėstytoją, o vėliau kolegą negaili Kauno fakulteto docentės daktarės Saulutė Juzelėnienė, Ilona Mickienė, Rita Baranauskienė: „Profesorius dėstė Baltų kalbotyros įvadą, Lietuvių kalbos morfologiją, Lietuvių kalbos sintaksę, Lietuvių kalbos rašybą, Lietuvių kalbos žodžių darybą, vedė kvalifikacijos kėlimo kursus pedagogams, dėstė įvairius kalbotyros kursus Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno kunigų seminarijoje. Per paskaitas dėstytojas Albertas Ružė mokėjo sudominti, susiedamas dėstomą temą su asmenine patirtimi, kartais įterpdamas vieną kitą juokingą epizodą. Profesorius būdavo atidus kiekvienam studentui, kantriai aiškindavo sudėtingus dalykus, skirdavo savo asmeninį laiką studentams konsultuoti. Įsiminė profesoriaus ramus būdas, geranoriškumas, profesionalumas, erudicija. Iki šiol fakulteto bendruomenė džiaugiasi jo iniciatyva bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetu įrengtomis, meno kūriniais puoštomis auditorijomis, Žalčio mene. Būdamas ilgamečiu Lietuvių filologijos katedros vedėju Albertas Ružė puoselėjo kolegiškus santykius, kūrė kolektyvo tradicijas: lankyti Lietuvos dvarus, piliakalnius, kultūrinės atminties vietas.“

Akademinei bendruomenei A. Ružę primins ir mokomosios knygos „Lietuvių kalbos gramatika“ (T. 3, 1976 ), „Grammatika litovskogo jazyka “ (rusų k., 1983), „Dabartinės lietuvių kalbos gramatika“ (1994, 1996, 1997, 2005), „Lietuvių kalbos rašyba“ (1985, 1998, 1999), „Lietuvių kalbos morfologija“ (D. 1, 2008), daugiau kaip 70 publikacijų.

Informacija norintiems atsisveikinti su prof. dr. Albertu Ruže

Rugpjūčio 18–19 dienomis atsisveikinama su velioniu. Rugpjūčio18 d. 16.00–21.00 val. ir 19 d. iki 12.00 val. visi, norintys pagerbti velionio atminimą ir pareikšti užuojautą artimiesiems, laukiami Garliavos Jonučių laidojimo namų šarvojimo salėje (S. Šimkaus g. 22, Garliava, Kauno r.).

Kauno fakulteto bendruomenė reiškia užuojautą velionio artimiesiems ir visiems, kuriems teko garbė pažinti šią iškilią asmenybę.