Atakama dykuma Komiksas Ingnotas Domeika VU KnFVilniaus universiteto Kauno fakulteto absolventė Rūta Mikelaitė šių metų parodai „Comic Con Baltics 2025“ ruošiasi su ypatingu jauduliu. Jos įkurta ir vadovaujama organizacija VšĮ „Kultūra banguoja“ pristatys komiksą „Ignacio nuotykiai ir kelionės“ – istoriją apie lietuvių mokslininką, revoliucionierių ir švietėją Ignotą Domeiką, tapusį Čilės įžymybe Ignacio Domeyko.

„Idėja papasakoti pasauliui apie Ignotą brendo jau kurį laiką, bet rimtai imtis šio darbo paskatino dabartinė geopolitinė situacija. Laisvė, žinios ir vertybės, už kurias jis kovojo, šiandien vėl yra pažeidžiamos“, – sako R. Mikelaitė.

Komikso formatas pasirinktas neatsitiktinai – tai universali vizualinė kalba, kuri pasiekia įvairaus amžiaus auditorijas, ypač jaunimą. Pasak kūrėjų, Lietuvoje istorinio turinio komiksai vis dar naujiena, tačiau pasaulyje – tai giliai įsitvirtinusi edukacijos ir meno forma. Pasakojimų herojais tapo ir Emilija Pliaterytė, Adomas Mickevičius, kurių personažai padeda ryškiais epizodais atskleisti bendruomeniškumo reikšmę ne tik puoselėjant kilnias idėjas, bet ir kartu kovojant dėl jų įgyvendinimo.

Ignotas Domeika – lietuvis, pakeitęs Čilę

Ignotas Domeika (1808–1889) – mineralogas, geologas, etnografas, švietėjas, Vilniaus universiteto studentas, Filomatų draugijos narys, 1831 m. sukilimo dalyvis. Emigravęs į Prancūziją, o vėliau į Čilę, tapo vienu svarbiausių Čilės švietimo reformatorių, universitetų kūrėju ir vietinių tautų (Mapuča) švietimo gynėju. Jo vardu pavadinti mineralas – domeikitas, kalnų grandinė Čilėje ir net keli moksliniai institutai.

„Jis nestojo į kovą dėl garbės ar turtų. Jam rūpėjo paprasti žmonės – valstiečiai, studentai, mažumų teisės. Jo vertybės tada buvo progresyvios, o darbai – keičiantys pasaulį“, – pasakoja R. Mikelaitė.

Banner Black n White

Tarptautinė kūrybinė partnerystė

Komikso idėją įgyvendina tarptautinė komanda. Pagrindinis kūrėjas – Mille Carrasco, iliustratorius ir graffiti menininkas, kilęs iš Čilės, tačiau augęs Švedijoje.

„Lankydamasis Lietuvoje atradau, kad Ignotas Domeika, kuris padarė tiek daug mano gimtajai šaliai, buvo lietuvis. Nusprendžiau jo istoriją papasakoti visiems“, – sako menininkas.

Pirmiausia komiksas bus pristatytas Lietuvoje, vėliau – Čilėje. Vizija – plačiai taikyti šią istoriją edukacijoje, ypač mokyklose, kur istorija gali būti perteikiama kaip įtraukiantis nuotykis, o mokslininkai – kaip pasaulį keičiantys herojai.

Nuo kultūros vadybos iki švietėjiškos misijos

R. Mikelaitė pasakoja, kad kultūros vadybos studijas baigė 2010 m., ekonominės krizės laikotarpiu, kai kultūros sektoriaus veiklos buvo smarkiai apribotos. Tačiau pasišaukimas kurti prasmingus projektus nedingo, tad nedvejodama ėmėsi šio projekto.

„Jaučiuosi šiek tiek kaip Ignotas – ir aš neapleidžiu savo vertybių. Noriu, kad istorijos būtų gyvos, kad jos įkvėptų jaunus žmones. Matau perspektyvų šiam projektui mokyklose, mainuose tarp Vilniaus ir Čilės universitetų, bendradarbiavime tarp tautų. Norisi, kad ir kiti patikėtų tokia vizija. Esame dėkingi „ComicCon“ už suteiktą galimybę puikiam startui“, – sako R. Mikelaitė.