Projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“ rengėjai – Lietuvos liaudies buities muziejus (LLBM), Vilniaus universitetas (VU) ir Vilniaus dailės akademija (VDA) – 2021 m. rugpjūčio 16–18 d. ir rugpjūčio 25–29 d. organizavo kūrybinių dirbtuvių ciklą, kurio metu buvo kuriama šiuolaikinė juodosios keramikos kūrinių linija – juodoji keramika inovatyviame formate su baltų raštais.IMG_6492.jpg

Projekto idėjos autorė ir koordinatorė Vilniaus universiteto Kauno fakulteto (VU KnF) magistrantūros studijų programos Meno vadyba studentė Neringa Grigarienė džiaugėsi, jog į planuotas kūrybines dirbtuves Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse ir Teresės Jankauskaitės sodyboje Merkinėje (Pelekiškėse) susirinko 28 dalyviai, suvažiavę iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Alytaus ir kt. miestų.

VDA Kauno fakulteto Dizaino katedros studentai kartu su 4D katedros docentu Remigijumi Sederevičiu dirbtuvėse apjungė senąsias (keramikos dirbinius) ir naująsias technologijas (3D keramikos spausdintuvą). Jaunieji dizaineriai ne tik kūrė įvairius puodelius, nesvarumo būsenos indus, buityje lengvai pritaikomus daiktus, bet ir siekė tvaresnio produktų dizaino. VDA Keramikos katedros studentės kartu su dėstytoja docente Rasa Justaite-Gecevičiene ieškojo naujų technologinių sprendimų, kūrė erdvinius juodosios keramikos meno kūrinius, o Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filialo keramikos profesijos mokytoja Danutė Garlavičienė kvietė visus norinčius pamėginti žiesti, dalijosi žiniomis ne tik su atvykusiomis studentėmis, bet ir su pirmą kartą prie molio prisilietusiais vietinių (Rumšiškių ir Pravieniškių) bendruomenių nariais.

Intensyvios dirbtuvės vyko tris dienas: kūryba, patirtis, žinios, nauji atradimai, technologinės subtilybės ir, žinoma, bendrystė užpildė visą Lietuvos liaudies buities muziejaus miestelyje stovintį Tabariškių namą.

Kitas dirbtuvių etapas – juodosios keramikos kūrinių (darbų) degimas menininkės Teresės Jankauskaitės krosnyje Merkinėje. Rūpestingai ir atsakingai suvežti darbai buvo sukrauti į 14 val. kūrenamą juodosios keramikos degimo krosnį. Kaip sakė menininkė Teresė Jankauskaitė, ,,pavyko viskas puikiai, net taip nesitikėjau, kad pavyks. Man smagu matyti tiek jaunų ir susidomėjusių veidų mano kieme, čia prie krosnies. Paprastai juodąją keramiką degu viena, o tai labai sudėtinga, bet dabar tokiam rate buvo labai gera. Tikiuosi, jaunimas susidomės juodąja keramika ir tęs jos istoriją ateityje. Jie kūrybingi, nulipdė tokių įspūdingų darbų...‘‘

Viena projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“ dalyvių, VU Meno vadybos studentė Rugilė Navickaitė, neslėpė džiaugsmo: ,,Dalyvauti šiame projekte yra nuostabi patirtis: man, žmogui, mylinčiam keramiką, yra nepakartojama patirtis matyti dėstytojus, studentus, bendruomenės narius, kuriančius ir besidominčius juodosios keramikos tradicijomis. Juodoji keramika – tai mūsų kultūros dalis, kuri turi būti puoselėjama ir integruojama į šiuolaikinį dizainą. Smagu, kai meno kalba sujungia kūrėjus.“

Kita projekto dalyvė Oksana Meškienė teigė, jog idėja kurti naują juodosios keramikos liniją pritaikant šiuolaikinį formatą yra labai įkvepianti: „Juk būtent to ir reikia žengiant koja kojon su laiku. Šito ir trūksta keramikoje, o juodojoje ypatingai, nes juk ji sparčiai nyksta Lietuvoje...“

Atrinkti autoriniai darbai netrukus bus ekspoanuojami parodose Vilniuje, Kaune, Marijampolėje bei LLBM Rumšiškėse.

Pasak projekto idėjos autorės ir koordinatorės Neringos Grigarienės, šis projektas sujungė skirtingas organizacijas: VU, LLBM, VDA, UAB ,,TeleSoftas“, o menininkė Teresė Jankauskaitė minėtą projektą vykdė tikėdamasi išsaugoti kultūros paveldą istorijos, mokslo visuomenei ir, žinoma, ateities kartoms, kad jos ne tik lavintų savo estetinį skonį, bet dar labiau didžiuotųsi Lietuva bei jos kultūra.

Neringa Grigarienė – projekto idėjos autorė ir koordinatorė

Daugiau apie projektą: Kviečiame sudalyvauti virtualioje diskusijoje „Kūrybinės transformacijos keramikoje: tradicija, inovacija, bendruomeniškumas“

Ulos_Gecevičiūtės_daryta_nuotrauka.jpg

Ulos Gecevičiūtės daryta nuotrauka