Dažniausiai NFT yra .gif ar .jpg dokumentai, muzika ar video, tačiau tai gali būti ir bilietai, straipsniai, įrašai socialiniuose tinkluose ar domenų pavadinimai. Kol kas patvirtinto lietuviško vertimo NFT sąvokai nėra, tačiau galima tai įvardinti kaip nekeičiamus žetonus. Kodėl jie nekeičiami? Nes perkamas NFT objektas yra vienetinis, skirtingai nei akcijos ar kripto valiutos, kurios, perkamos ar parduodamos, visada lieka tokios pačios, tačiau jų yra daugybė. Apie NFT ir meną pasakoja magistrantūros studijų programos Finansų technologijos absolventas Linas Sapijanskas. 43828167 2117563808255027 7356776389564956672 n copy copy copy


„Manau, kad NFT esmė turėtų būti galimybė technologiją naudoti nuosavybės teisės ne tik į skaitmeninį meną įrodyti, bet plačiau – blokų grandinėje NFT forma galėtų būti talpinami universiteto diplomai, asmens sveikatos duomenys, nekilnojamo turto nuosavybė ir kiti asmeniniai duomenys, kurių pasiekiamumas būtų standartizuotas. Taip duomenų gavimo procesas būtų pigesnis ir greitesnis,“ – platformos kūrėjams dėl galimybių pritaria L. Sapijanskas. Jas geriau pažinti jam padėjo vienas Vilniaus universiteto Kauno fakulteto socialinių partnerių MB „Holografija“. Jie 0x0.art įsteigtu prizu pradžiugino magistrantūros studijų programos Finansų technologijos absolventą, kuris baigiamojo darbo tema pasirinko „NFT skaitmeninio failo nekintamumo užtikrinimo metodas“.


„Kiekvienas skirtingas NFT - tai raktas į sistemą. Prisijungti ir naudotis moduliu galima tik turint NFT. Mūsų sistema skiriasi tuo, kad NFT prieinama ir "fizine forma". T.y. kai vartotojui nereikia specialiai kurti savo skaitmeninės piniginės ir įsigyti NFT, viskas pateikta paprasčiau - su fizine kortelė, kurioje, tam tikra forma, yra skaitmeninė piniginė ir joje esantis raktas - NFT. Toks būdas padeda žmonėms, iki šiol nesusidūrusiems su NFT, pirmą kartą prisiliesti prie šios technologijos,“ – apie platformos unikalumą pasakoja Tadas Kalinauskas.


„MB „Holografija“ prizas pasirodė ypatingas tuo, kad naudojantis dirbtiniu intelektu galėjau susikurti unikalų skaitmeninį meną, sugeneruotą pagal įvesties parametrus – tekstą, paveikslo stilių ir t.t. rezultato galima tikėtis įvairaus – nuo abstraktaus iki realistiško vaizdo. Didžiausias privalumas, kad tą meną iškart galima paversti NFT arba realiu paveikslu, kuris bus pristatytas į namus. Manau, kad tai novatoriška skaitmeninio meno forma, kuri sujungia dirbtinį intelektą ir blokų grandinės technologijas ir yra puiki dovana!“ – dalinasi įspūdžiais 0x0.art platforma išbandęs Linas Sapijanskas.


„Prisijungus prie sistemos dirbtinio intelekto pagalba sukuriamas vaizdas. Jis atspausdinamas ant drobės, sertifikuojamas blokų grandinėje ir fiziškai - holografiniais sertifikatais, o tada užsakovas gauna meno kūrinį. „Papildomai kuriamas ir marketplace (liet. turgelis) atviras visiems vartotojams, kuris orientuotas į meno pasaulį ir tokiu būdu suteiks galimybę platinti sertifikuotas reprodukcijas,“ – apie įrankio pritaikomumą pasakoja 0x0.art atstovas Tomas Kalinauskas, - „Kūrybinio proceso metu bandant įvairias teksto formuluotes, keičiant po kelis žodžius, atrandant savo "stilių", galima sukurti unikalius vaizdus. Tai kažkiek panašu į piešimą teptuku: kuo daugiau praktikos ir įkvėpimo - tuo geresnis rezultatas.“


„Esu baigęs VU KNF, o ryšį atnaujinti padėjo mano kolega darbinėje veikloje ir Jūsų kolega asist., dr. Mantas Vaitonis. Siekiame sukurti menininkų bendruomenę, kuri galėtų dalintis savo kūryba su pasauliu ir tuo pačius patvirtinti savo darbų autentiškumą. Šiuo metu pagal projekto planą yra kuriamas ir testuojamas marketplace, kuriame vartotojai galės eksponuoti ir ribotais tiražais pardavinėti savo skaitmeninio meno kūrinius. Tai gali būti ir skaitmenizuotas tradicinis paveikslas, ir kompiuteriu sukurti vaizdai. Mes juos gaminsime, sertifikuosime ir išsiųsime pirkėjui. Šiame etape aktuali ir jaunųjų mokslininkų nuomonė,“ - sako 0x0.art atstovas T. Kalinauskas.IMG 3538


„Tokia baigiamojo darbo temą pasirinkau, nes ilgą laiką žinojau, kad egzistuoja tokie NFT, bet niekad nebuvau įsigilinęs. Tai gan nauja technologija, todėl tema leido susipažinti ir panagrinėti NFT rinką saugumo klausimais, taip pat pirmą kartą susikurti savo NFT,“ - sako Linas Sapijanskas. Pasak jo, NFT - tai unikalus skaitmeninis turtas, kuris reiškia nuosavybės teisę į vienetinį daiktą ar turinio dalį, pavyzdžiui, meno kūrinį ar muzikos kūrinį. NFT yra saugomi blokų grandinėje, o jų nuosavybę galima lengvai stebėti ir perduoti. Kadangi NFT yra unikalūs ir negali būti dubliuojami, skaitmeniniame pasaulyje jie tapo vertingu ir paklausiu turtu. Smalsumui patenkinti, kad sudalyvautų „procese“, Linas ir pats yra sukūręs kelis NFT, kurie išreiškia jo nuosavybės teises į unikalius, paties sukurtus paveiksliukus.


„Esu labai patenkintas savo pasirinkimu, nes įgijau matematikos laipsnį ir jį papildžiau IT laipsniu,“ - sako Linas. Jo baigtas taikomosios matematikos bakalauras tapo puikiu pagrindu mokytis finansų technologijų: nuo programavimo iki matematinių ir skaičiavimo metodų naudojimo sprendžiant sunkius matematinius uždavinius ar prognozuojant akcijų rinkas bei kuriant finansinius modelius. „Iš esmės studijų programa sudaryta iš dalykų, kuriais domiuosi ir kuriais gyvenu: matematika ir programavimas. Pridėjus tai, kad studijos vyksta Kaune, mieste, kuriame gyvenu – dvejonių neliko,“ – sako L. Sapijanskas apie studijų pasirinkimą ir prisipažįsta, kad apie magistro studijas negalvojo, kol nepamatė skelbimo. Dirbant finansų srityje, domintis kripto rinka bei užsiimant kripto valiutų prekyba sprendimas pagilinti žinias akademiniu lygiu pasirodė labai logiškas ir savalaikis.


„Studijuojant labiausiai patiko, kad turėjau galimybę išbandyti įvairiausius duomenų vizualizavimo įrankius, diegti mašininio mokymo algoritmus, taip pat prekiauti demonstracinėje akcijų biržoje, pritaikant įvairias strategijas,“ – dalinasi įspūdžiais absolventas. Pasak jo, čia kontaktinės paskaitos pranašesnės už nuotolines, nes kai kurie praktiniai dalykai negali būti tolygiai pademonstruojami nuotoliniu būdu. Nuotolyje taip pat trūksta bendruomeniškumo jausmo, darbo komandoje su dėstytojais ir bendramoksliais. Tiesa, dirbant pilnu etatu, nuotolinis mokymasis palengvino darbo ir studijų suderinamumą. „Baigiamojo darbo vadovas, doc. dr. Sauliaus Masteika, suteikė daugybę techninės analizės žinių prekiaujant tiek akcijų, tiek kripto rinkose. Patiko ir kripto valiutų kasimo, išmaniųjų kontraktų kūrimo bei blokų grandinės technologijų taikymo daiktų interneto įrenginiuose praktiniai darbai,“ – pasakoja Linas Sapijanskas pabrėždamas, kad tokį žmogišką ryšį užmegzti labiausiai padėjo kontaktinės paskaitos ir konsultacijos. Įspūdį jam paliko ir duomenų vizualizavimo įrankių bei mašininio mokymo algoritmų praktika partn. prof., dr. Dariaus Dilijono paskaitose. „Dėstytojo profesionalumu negalima abejoti – ekspertas savo srityje, suteikiantis daug žinių ir gebantis atsakyti visus susijusius klausimus,“ – sako buvęs Finansų technologijų studentas, -„Taip pat išskirčiau partn. doc., dr. Martą Ambraziūną, kurio dėka pirmą kartą pabandžiau kurti Android programėlę ir tai man labai patiko.“

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku