Vilniaus universiteto Kauno fakulteto (VU KnF) Audiovizualinio vertimo studijų programos dėstytojos prof. dr. Danguolė Satkauskaitė ir doc. dr. Jurgita Astrauskienė nuo 2023 m. atlieka tyrimus VU KNF okulografijos laboratorijoje su pažangia akių sekimo įranga „Tobii Pro“. Su mokslininkais iš įvairių šalių (Graikijos, Ispanijos, Slovėnijos, Belgijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Škotijos, Suomijos, Islandijos ir kt.) ir skirtingų mokslo sričių (matematikos, psichologijos, sociologijos, lingvistikos ir kt.) jos dalyvavo Stokholme (Švedija) vykusiuose intensyviuose okulografijos tyrimų mokymuose.
„Ne tik klausėmės paskaitų, bet ir atlikome praktines užduotis. Susiskirstę grupelėmis turėjome sugeneruoti tyrimo idėją, pagal tyrimo tikslą, išsikeltus uždavinius nusistatyti matuojamus parametrus ir naudojant stacionarią okulografijos įrangą arba žvilgsnio sekimo akinius atlikti bandomuosius tyrimus su pasirinkta tiriamąja medžiaga bei juos pristatyti“, – įspūdžiais dalijosi prof. dr. Danguolė Satkauskaitė.
Kursų metu mokslininkėms teko pabūti ir tyrėjomis, ir kitų eksperimentų dalyvėmis. Buvo suteikta galimybė naudoti ir papildomus psichofiziologinius matavimus, išbandyti „Tobii Pro Glasses 3“, „Tobii Pro Fusion“, „Tobii Pro Spark“ ir „Tobii Pro Spectrum“.
Mokslininkės džiaugėsi vizito metu išsamiau susipažinusios su „Tobii“ kompanija ir joje dirbančių specialistų darbo specifika. Pavyzdžiui, interaktyvių vaizdo žaidimų tobulinimo skyriumi – norintieji galėjo išbandyti ir vaizdo žaidimus, reaguojančius į žaidėjo mirksėjimą ir akių judesius. Mokslininkes maloniai nustebino, kad įmonė yra itin tarptautiška, joje dirba darbuotojai iš skirtingų šalių, tad dažniau teko girdėti visus bendraujant anglų kalba.
Įsigijus akių sekimo įrenginį „Tobii Pro Lab“, prof. dr. Danguolė Satkauskaitė ir doc. dr. Jurgita Astrauskienė 2023 metais organizavo pirmuosius nuotolinius mokymus VU KnF, kuriuos vedė Tobii įmonės atstovas Matteo Venerucci, kuris mokslinkes pakvietė ir į šiuos mokymus Švedijoje. Doc. dr. Jurgita Astrauskienė džiaugiasi, kad jau po pirmųjų mokymų atsirado susidomėjimas įranga, dėstytojai su Audiovizualinio vertimo studijų programos studentais ėmė vykdyti tyrimus, o jų pagrindu jau yra apgintas ne vienas baigiamasis darbas. Pernai prof. dr. Danguolė Satkauskaitė ir doc. dr. Jurgita Astrauskienė vadovavo dviem vasaros praktikos projektams, kuriuose bakalauro studijų programos Audiovizualinis vertimas trečiakursės taip pat naudojo šią okulografijos įrangą. Augant tyrimų apimtims ir jaučiant, kad dar trūksta duomenų analizės žinių,, pasirinkti šie mokymai.
„Tobii“ yra pasaulinė akių stebėjimo lyderė ir dėmesio kompiuterijos pradininkė. Daugiau nei 20 metų kurianti pažangiausias technologijas, kurios padeda suprasti žmogaus dėmesį ir ketinimus. „Tobii“ akių stebėjimą naudoja tūkstančiai įmonių, universitetų ir mokslinių tyrimų institutų visame pasaulyje. Pagrindinė „Tobii“ būstinė yra Švedijoje, tačiau turi biurus Azijoje, Europoje ir Šiaurės Amerikoje.