Suteikiamas kvalifikacinis laipsnis: humanitarinių mokslų magistras (įstojusiems iki 2017 m. – lingvistikos magistras)
Studijų trukmė: 2 m.
Studijų programos tikslas
Viešojo diskurso lingvistikos magistrantūros studijų programos tikslas – parengti šiuolaikinės visuomenės poreikius atitinkančius aukštos kvalifikacijos kalbotyros mokslo magistrus, išmanančius šiuolaikinės lingvistikos teorinę ir praktinę problematiką, gebančius kvalifikuotai vertinti kalbos planavimo procesus ir jo realizacijas viešajame diskurse, suvokiančius kalbą kaip poveikio ir tikslo siekimo priemonę ir gebančius profesionaliai kurti ir vertinti paveikųjį viešąjį diskursą.
Numatomi studijų rezultatai
Absolventas, baigęs Viešojo diskurso lingvistikos programą, gebės paaiškinti lietuvių kalbos vienetų sisteminius ryšius, identifikuoti kalbos variantiškumą ir normiškumą, vertinti lietuvių kalbos faktus ir reiškinius realiosios vartosenos ir kodifikacijos požiūriu; paaiškinti, tirti ir vertinti kalbos ir nekalbinių kintamųjų ryšius; gebės taikyti viešojo diskurso tyrimo principus ir kūrimo strategijas; vertinti ir spręsti kalbos problemas ir plėtoti kalbotyros diskursą; gebės dirbti mokslo tiriamąjį darbą.
Studijų programos skiriamieji bruožai
Viešojo diskurso lingvistikos studijų programa išsiskiria tiksline orientacija į viešąjį diskursą, kalbos planavimo strategijų išmanymą ir taikymą, kvalifikuotą lingvistinį viešojo diskurso vertinimą, tyrimą ir profesionalų paveikiųjų tekstų kūrimą.
Studijuojami dalykai
Viešojo diskurso lingvistikos programos magistrams parengti numatytas programos tikslas, išugdomi gebėjimai bei kompetencijos atspindi dviejų mokslo krypčių – lingvistikos ir komunikacijos – problematikos sąsajas:
1) gilinamasi į teorinę ir praktinę kalbotyros problematiką (Lingvistikos kryptys ir metodai, Terminologija ir kalbos planavimas, Norminamoji kalbotyra ir korpuso planavimo praktika, Funkcinė diskurso gramatika, Praktinė onomastika, Leksikografija ir metaleksikografija),
2) kultūrinius ir komunikacinius kalbos vartoseną lemiančius aspektus (Multimodalumas viešajame diskurse, Viešojo diskurso semiotika, Viešojo diskurso retorika, Komunikacijos vadyba, Viešoji ir masinė komunikacija),
3) kalbos funkcionavimą, socialinį kontekstą (Sociolingvistika, Lingvistinė pragmatika, Diskurso analizė),
4) lavinami praktinio taikomojo ir kritinio rašymo įgūdžiai (Paveikiųjų diskursų lingvistinės strategijos, Taikomojo rašymo praktikumas, Lingvistinių tyrimų metodologijos, Magistro baigiamasis darbas).
Karjera
Viešojo diskurso lingvistikos studijų programos magistras gali dirbti kalbos planavimo specialistais Lietuvos ir ES mokslo, valstybinėse ir komercinėse įstaigose, kalbininkais ekspertais teisinėse institucijose, kalbininkais konsultantais įvairiose žinybose;TVR, laikraščių, žurnalų, elektroninės leidybos redaktoriais; stilistais ar kalbos tvarkytojais valstybės ir kultūros įstaigose, leidyklose, laikraščių, žurnalų, TVR ar kitose redakcijose; viešojo diskurso kūrėjais ir analitikais komunikacijos, viešųjų ryšių ir reklamos agentūrose, reklamos ar viešųjų ryšių specialistais valstybinėse ir komercinėse įstaigose; gali dirbti pedagoginį ir mokslinį darbą aukštosiose mokyklose.
Stojantiesiems
Priėmimo reikalavimai
Į magistrantūros studijų programą „Viešojo diskurso lingvistika“ priimama konkurso tvarka.
Į šią studijų programą priimami:
1) filologijos krypčių grupės (pagrindinių ir gretutinių studijų) ir dalyko pedagogikos bakalaurai. Konkursinis balas apskaičiuojamas taip: VS+3D+P, kur: VS – diplomo priedėlio (priedo) pažymių, išskyrus baigiamojo darbo ar/ir baigiamojo(-ųjų) egzamino(-ų) pažymį, svertinis vidurkis; D – baigiamojo darbo ar / ir baigiamojo egzamino pažymys (pažymių vidurkis), ar baigiamųjų egzaminų pažymių vidurkis; P – papildomi balai;
2) kitų humanitarinių mokslų srities krypčių bakalaurai. Konkursinis balas apskaičiuojamas taip: VS+3MV+P, kur: VS – diplomo priedėlio (priedo) pažymių, išskyrus baigiamojo darbo ar/ir baigiamojo (-ųjų) egzamino (-ų) pažymį, svertinis vidurkis; MV – motyvacijos vertinimas; P – papildomi balai. Motyvuojamasis pokalbis organizuojamas VU nustatyta tvarka: paskiriama pokalbio data, vieta, sudaroma komisija, numatomos pokalbio temos, su kuriomis pretendentai iš anksto gali susipažinti Kalbų, literatūros ir vertimo studijų institute. Pokalbio komisija vertina pretendento motyvaciją studijuoti, bendrųjų ir dalykinių kompetencijų suformuotus įgūdžius ir gebėjimus, reikalingus studijuoti šioje magistrantūros programoje;
3) kitų krypčių (visų sričių) bakalaurai. Konkursinis balas apskaičiuojamas taip: VS+3E+P, kur: VS – diplomo priedėlio (priedo) pažymių, išskyrus baigiamojo darbo ar/ir baigiamojo(-ųjų) egzamino(-ų) pažymį, svertinis vidurkis; E – stojamojo egzamino pažymys; P – papildomi balai;
4) baigę pirmosios pakopos studijas kolegijoje ir baigę Vilniaus universitete lietuvių filologijos papildomųjų studijų programą. Konkursinis balas apskaičiuojamas taip: (VS + M4)/2+ 3D + P, kur: VS – diplomo priedėlio (priedo) pažymių, išskyrus baigiamojo darbo ar/ir baigiamojo (-ųjų) egzamino (-ų) pažymį, svertinis vidurkis; M4– papildomųjų studijų dalykų pažymių svertinis vidurkis; D – baigiamojo darbo ar / ir baigiamojo egzamino pažymys (pažymių vidurkis), ar baigiamųjų egzaminų pažymių vidurkis; P – papildomi balai.
*P – papildomi balai. Pridedama po 0,1 balo už kiekvieną Studentų mokslinės draugijos (SMD) būrelyje parengtą ir konferencijoje pristatytą darbą; po 0,2 balo už Universiteto ir kitų Lietuvos aukštųjų mokyklų respublikinėse mokslinėse konferencijose perskaitytą mokslinį pranešimą; po 0,5 balo už tarptautinėse konferencijose perskaitytą mokslinį pranešimą; po 0,5 balo už straipsnį, paskelbtą moksliniame žurnale; po 1 balą už straipsnį, paskelbtą į ISI sąrašus įtrauktuose žurnaluose.
2018 m. stojimui motyvacinis pokalbis ir stojamasis egzaminas į magistro studijų programą „Viešojo diskurso lingvistika“ vyks 2018 m. birželio 21 d. 10 val. Muitinės g. 8, J. Jablonskio auditorijoje.